2007-12-02

Videonuoma šiandien ir prieš 20 metų

Video nuomaŠiandien filmus žiūrime kino teatruose. Juos transliuoja televizijos. Nusipirkus, išsinuomavus, pasiskolinus filmą įvairių vaizdo leistuvų pagalba galime žiūrėti namuose, svečiuose, bet kur lauke, važiuojant automobiliu, skrendant lėktuvu. Buitiniam naudojimui filmai platinami DVD, CD, VHS laikmenose (kalbu apie populiariausias laikmenas) ir įvairiausiais kompiuterinių failų pavidalo formatais kuriuos perduoti vėlgi galima įvairiausiais būdais. Žodžiu, šiandien užsimanę pasižiūrėti kokį nors filmą rasim daugybę būdų kaip tai padaryti. Interneto ir Gala televizijos pagalba tai padarysim net neiškėlę kojų iš namų. Taip yra šiandien. Ateityje bus dar įdomiau. Bus dar daugiau galimybių ir formų žiūrėti mėgiamus filmus. Kino teatrai jau dabar eksperimentuoja kaip papildomų efektų: vandens, kvapų, pučiamo oro ir t.t. pagalba dar labiau sustiprinti žiūrimo kino pojūtį. 4D kinas vis labiau skinasi sau kelią. Manau, kad ateitis priklauso būtent jam. Jau nekalbu apie skaitmeninių technologijų ir interneto perspektyvas vaizdo transliavimo srityje. Tai pati perspektyviausia media sritis. Ateityje išsirinkti, įsigyti ir žiūrėti filmus bus dar patogiau ir lengviau.

Kino plakatas
Trumpai tariant, ankščiau norėdami pažiūrėti filmą žmonės tam tikru laiku rinkdavosi į tam tikrą vietą - kino teatrą. Vėliau atsiradus televizijai jau nebūtina buvo kažkur eiti, tai galima buvo daryti savo namuose, bet vis vien reikėdavo laukti tam tikros valandos kada bus transliuojamas filmas. Videonuomos punktų dėka atsirado galimybė filmus žiūrėti tada kada nori. Bet vietos priklausomybė išliko - norint išsinuomoti norimą filmą privalu eiti į nuomos punktą. Dar atsirado įsipareigojimas - išsinuomotą filmą laiku grąžinti. Interneto ir skaitmeninių vaizdo perdavimo technologijų dėka visi nepatogumai praktiškai išnyko. Norint pažiūrėti filmą dabar nebūtina niekur eiti iš namų. Įsijungus kompiuterį su internetu ar skaitmeninę televiziją (Gala) filmus galima žiūrėti kada norim, kokius norim ir kaip norim.

Terminatorius
Prisimenu videonuomos pradžią. Lietuvoje pirmieji filmai VHS kasetėse buvo pradėti nuomoti, gal kokiais 1986-87 metais. Dažniausiai tai būdavo pas žmones namuose veikiantys nelegalūs punkteliai. Filmų pasirinkimas juose būdavo nedidelis gal kokios kelios dešimtys pavadinimų. Iš jų didžiąją dalį sudarė "bajevikai" - veiksmo filmai su Bruce Lee, Chuck Norris, Arnold Schwarzenegger, Charles Bronson, Jean-Claude Van Damme.

Videomagnetofonas Elektronika
Išsinuomavę krūvą filmų ir rusišką "Elektronika" videomagnetofoną susėsdavom pas ką nors namuose ir kiaurą parą žiūrėdavom. Sukdavom filmą po filmo. Kai kurie čia pat užmigdavo ir prabudę toliau žiūrėdavo. Prie vieno televizoriaus kartais susirinkdavo apie 20 žmonių. Vėliau organizuodami filmų peržiūras stengėmės, kad daugiau 10 žiūrovų nesusidarytu. Seansus darydavom pakaitomis tai pas vieną tai pas kitą namuose.

Vėliau turtingesni jaunuoliai užsienyje prisipirkę "videkų" pas save namuose už pinigus organizuodavo filmų peržiūras. Dar vėliau 1989 - 90 metais pradėjo steigtis pirmosios legalios "kooperatyvinės" videonuomos ir videotekos. Visi filmai buvo nelegalūs. Perrašyta namuose VHS kasetė su užklijuota balta popieriaus juostele ant kurios ranka užrašytas filmo pavadinimas buvo viena geidžiamiausių devintojo dešimtmečio pradžios prekių.

VHS kasetės
Kas neturėjo galimybės nusipirkti "videko" filmus eidavo žiūrėti į videotekas. Kino teatrai tuo metu nieko gero nerodė. Juose vis dar dominavo sovietinės kultūros brukami kino filmai. Didžioji dalis - Indijos juostos. Nenuostabu, kad nauji Holivudo filmai plintantys video kasetėse greitai užkariavo rinką.
Videotekose būdavo vienas televizorius su videomagnetofonu ir kelios dešimtys eilėmis išrikiuotų kietų kėdžių. Filmai kaip sakiau visi buvo nelegalūs įgarsinti rusų kalba. Garsintojo balsas konspiracijos tikslais būdavo specialiai iškraipytas. Žiūrint kai kuriuos filmus būdavo sunku suprasti kas yra kalbama. Juokingiausi būdavo erotinių filmų seansai. Sausakimša salė vyrų garsiais komentarais lydėdavo kiekvieną meilės sceną.
Vėliau ir kai kurie kino teatrai atsisakė kino filmų demonstravimo iš juostų ("plionkių") ir pradėjo rodyti filmus iš tų pačių piratinių VHS kasečių. Filmai su tragišku garsu pigių projektorių pagalba būdavo projektuojami ant mažesnių ekranų.

Betvarkė truko ilgą laiką. Visi bandymai pažaboti nelegalių filmų platinimą eidavo šuniui ant uodegos. Bergždžias reikalas. Niekas ypatingai dėl to ir nesistengė. Situacija pradėjo taisytis gal tik nuo 1994 -95 metų kai rinkoje pradėjo steigtis legalios filmų platinimu užsiimančios kompanijos tokios kaip ACME ir pan.

Patiko įrašas? Prenumeruokite PAVARYK! naujienas
Dalinkitės:  

1 komentaras :

  1. Ačiū už įdomią video istoriją! Pamenu su broliu konkuruodavom kuris daugiau/įdomesnių/geresnių VHS kasečių turės! Dabar jos tik atsiminimas, užimantis daug vietos ir finansiškas nieko nevertas:)

    AtsakytiPanaikinti