2009-01-21

,

Negrai. Tai, galima juodaodžius vadinti negrais ar ne?

Valdas Adamkus vartoja žodį "negras":


O štai Wikipedia pataria šio žodžio nevartoti:
Kai kuriose šalyse žodis „negras“ (angl. negro, niger) daliai visuomenės ir dabar specifiškai reiškia būtent juodaodį vergą, paprastai dirbantį plantacijoje (neigiamas, paniekinamas įvardijimas), todėl svetimame krašte patartina to žodžio nevartoti net ir lietuvių kalba, sakant „juodaodis“.
Taip kaip čia dabar yra - galima šį žodį vartoti ar ne? Pasitikrinęs lietuvių kalbos žodyne (nègras, -ė smob. (2) DŽ juodosios rasės žmogus) nusprendžiau vartoti. STOP! O jeigu mūsų kalbininkai suklydo? Bet taip negali būti... Gerai, varau patikrinsiu, kur nors Gedimino prospekte sutikęs juoduką tiesiai šviesiai paklausiu: "Atsiprašau, galiu tave vadinti negru?". Įdomu, ką jis į tai? Oi... įtariu, kad vožtų į lempą... Ai, velniop, geriau nevartosiu, aš juk ne prezidentas ir kai kuriuos išsireiškimus turiu atsargiau rinktis...

Video šaltinis: Lietuvai

Patiko įrašas? Prenumeruokite PAVARYK! naujienas
Dalinkitės:  

10 komentarų :

 1. kas ten žino su tuo lietuvišku negru, bet Amerikoj žodožio nigger šykštu negalima vartoti. bet gražus tas žodis ir kodėl jo nepavartojus? :) o Adamkus gal turėjo omeniu, kad "tais laikais buvo negrai", na, maždaug seniai seniai buvo negrai, ir juos būtent taip ir vadino :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. prie juodukų ir Lietuvoj geriau jo nevartoti. būkime mandagūs

  AtsakytiPanaikinti
 3. Tai jei jau to žodžio negalima vartoti, kaip su tuo krokodilu daryti: nukando juodukui koją?

  Mažiau kabinėtis prie žodžių reikia.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Amerikoje jie African American

  AtsakytiPanaikinti
 5. Aplamai tai kiekvieno sąžinės, kultūros ir išsilavinimo reikalas vadindi juodukus negrais ar ne

  AtsakytiPanaikinti
 6. Prie ko cia kultura ir issilavinimas? Kaip lietuviskas zodis "negras" gali asocijuotis su pazeminimu ar panasiais dalykais(ne nigger, o negras)? Tikrai ne vienoje grozines literaturos knygoje naudojamas sis zodis, kiles is ispanu kalbos (negro isp. juoda). Jeigu nedera sakyti negras, nedera sakyti ir juodaodis, nes pabreziama odos spalva.
  Amerikoje Afro Amerikan, o Lietuvoje? Afro lietuvis?

  AtsakytiPanaikinti
 7. Simonai, turite įrodymų, kad lietuviškas žodis "negras" kilęs būtent iš ispanų "negro"? Pasidalinkite, būtų įdomu sužinoti tiesą :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. negras [pranc. negre < isp. negro < lot. niger - juodas] juodaodis (negridų rasės) afrikietis arba išeivis iš Afrikos.


  Saltiniai:
  1. Tarptautinių žodžių žodynas, (c) Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1985

  AtsakytiPanaikinti
 9. Ačiū Simonai, bus naudinga ne tik man

  AtsakytiPanaikinti
 10. Kai vienas kitas tai faini afro juodukai,bet jie dauginasi sviesos greiciu ir tada buna baisus N. o baltam zmogui vietos nelieka, nors proteviai per sunkius vargus karus zeme mums perdave be N.

  AtsakytiPanaikinti