2011-08-28

,

Pažeisti rąstai. Pažeistos medienos valymas


Susipažinkite, tai ką matote mano rankoje yra medžio dulkės. Klysite manydami, kad jos susidarė šlifuojant ar pjaunant lentas. Tikrai ne. Šias dulkės "pagamino" maži vabaliukai vardu kinivarpos. Jos sugraužė beveik visas mūsų rekonstruojamo pastato didžiojo kambario vidaus sienas. Ir ši saujelė dulkių buvo viena iš gero tūkstančio saujų susidariusių nuskutus ir išvalius pažeistus rąstus. Bet apie viską nuo pradžių.


Prieš rąstų valymą keletą dienų iš sienų traukiojom nuo kartono likusius vinis. Kai kuriose vietose vinys laikantys kartoną buvo 1 cm ilgio, o kai kur net 10 cm. Tad darbelio rakinėjant milžinus buvo užtektinai. Štai šioje nuotraukoje matosi kiek nuo kelių kvadratinių metrų sienos mes jų buvome prilupę ir tai tik labai maža dalis viso buvusio metalinio trofėjaus (paspaudus ant nuotraukos ji padidės):

Vinis ištraukti buvo būtina norint be trukdžių skusti pažeistus rąstus. Po vinių lupimo reples iškeitėme į kitą amuniciją - kaltuvus, kirstukus bei kirvius. Apsiginklavę naujais įrankiais ir užsidėję respiratorius kibome į kitą darbą - didžiojo kambario vidaus sienų valymą-skutimą. Tikslas buvo kiek įmanoma švariau išvalyti kinivarpų ir drėgmės pažeistą medieną.
Antrą kartą tokio darbo manęs net su bizūnų niekas nepriverstų dirbti. Labiausiai trukdė be paliovos kylančios ir į akis, ausis, nosį, burną ir visur kitur lendančios medžio dulkės. Nors darbavomės su respiratoriais vis tiek kas pusvalandį turėdavom traukti darbą ir bėgti į kiemą gaudyt gryno oro.

Pradžioje galvodami, kad pažeidimai nėra gilūs ir plačiai išplitę rąstus valėme atsargiai su kaltuvais. Vėliau į pagalbą pasitelkėme rimtesnius įrankius - kirvius, nes kai kurie rąstai buvo pažeisti ištisai per visa savo plotį ir ilgį.

Daugiausia darbo buvo su apatiniais rąstais. Jų pažeidimai buvo didžiausi. Keliose vietose net skyles į išorę teko iškrapštyti:
Rąstų valymo darbai truko apie keletą savaičių. Suprantama dirbome ne kiekvieną dieną, nes be šio užsiėmimo kiekvienas mūsų turėjo dar ir savus darbus :)

Išvalius rąstus atsivėrė visai kitas kambario vaizdas:

Pradžioje nesitikėdami, kad pažeidimai bus tokie dideli, planavome atnaujinti ir palikti esamus rastus. Po valymo planai pasikeitė - nepaliksi juk atvirų skylėtų rąstų - į ką toks kambario interjeras bus panašus? Tvarte pas gyvulius turbūt gražesnės sienos :) Tad dabar planuose palikti ir nudailinti tik kelis geriausiai išlikusius rąstų fragmentus, o visa kitą - uždengti. Kuo? Dar svarstom ir ieškom variantų. Bet kuriuo atveju anksčiau ar vėliau apie tai bus parašyta ir šiame tinklaraštyje. Sekite naujienas ir sužinosite. O dabar sakau IKI ir bėgu darbuotis, laukia vidaus sienų impregnavimo darbai...

Patiko įrašas? Prenumeruok PAVARYK! naujienas
Dalinkitės:  

4 komentarai :

 1. jus vyrai tikri saunuoliai, noreciau siek tiek paklausineti jusu, kadangi siuo metu esu pradinej sodybos renovacijos stadijoj, tai yra sienu tvarkymas. Manau nepasakosiu jums kas tai per darbas, kadangi skaiciau jusu blog'a :)
  Tik mano sodyboj buvo sienos tinkuotos, taigi teko numusti tinka, nulupti balanas ir istraukyti beproto daug viniu, visa tai padarius pasimate kad ne visi rastai tvarkingi, apatiniai supuve kiti apgrauzti kinivarpu, klausimas butu iki kiek jus valete tuos rastus? kol visai nesimate tu vabzdziu paliktu skyluciu ar kaip? isanksto aciu uz atsakymus

  AtsakytiPanaikinti
 2. Modestai, kad apatiniai rastai supuvę nėra gerai. Siūlau pasikonsultuoti su rastinių namų statybos specialistu. Apatinių rastų stovis yra svarbus dalykas namo patvarumui. O pas mus daugiausia supuvę ar "draugų" pagraužti rastai buvo per vidurį sienos ir po langais ypač. Tai tas vietas skutom kol skutosi iki kieto pagrindo, o kai kur ir kiauriai praskutom. Vienoje vietoje teko visa sienos dalį šalinti. Veliau ją kaip ir mažesnes skyles užlopėm. Štai naujame įraše yra nuotraukos: http://pavaryk.blogspot.com/2011/10/sienu-siltinimas-ekovata.html

  Tiksliau skutom tol kol skutosi mikšta dalis...

  Sėkmės darbuose. Kils klausimų maloniai pasidalinsiu savo vargais :)))

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aciu uz atsakyma. O klausimu man tikrai nepritruks :) suprantat kadangi tie musu rastai nebeturi prekines isvaizdos, tai man teks juos vistiek paslepti, todel galvoju vietoj apatiniu ispjautu rastu muryti plytas arba blokelius. aisku noretusi pasitarti su kazkuo nusimananciu, bet nzn kur kreiptis, maciau pas jus buvo atvaziaves specialistas, jei ne paslaptis kiek kainavo jo vizitas ir konsultacija? na o dabar klausimai klausimeliai:

  1. O ka jums specialistas patare del tu rastu valymo nuo kinivarpu pazeidimo, sake kad reikia isvalyti tas vietas?
  2. Gal jis patare ar pasiule kokiu priemoniu imtis norint jas isnaikinti?
  3. Ka darysite su vidumi? kodel nesildete is vidaus ekovata?
  4. Pas jus pamatas buvo normalus betoninis? ar tik dideli akmenys kampuose?
  Siam kartui tiek :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Modestai, specialistas už konsultaciją ima pagal susitarimą. Čia nuoroda: http://www.pazanga.lt/public/
  1. patarė valyti. Išvalyti pažeistas, sutrunijusias vietas. Su kirviais, kaltuvais... su kuo patogu, o išvalius impregnuoti - apipurkšti antiseptiku, ką ir darėm.
  Dar sakė, kad jeigu namas ilgai stovi nenaudojamas, tai yra žiemą nekūrenamas, tai kinivarpos pačios savaime išnyksta.
  2. Į ši klausima atrodo atsakiau 1 atsakymu :)
  3. Viduje sienas planuojam kalti dailylentėm, o vietas kur rastai mažiau pažeisti paliksim originalias. Kokia apšiltinimo (ar kokią kitą) priemone viduje dėsim tarp rastu ir dailylenčiu dar neapsisprendėm, bet kažką reikės dėti, kad nebūtų "skarbonkės" efekto. Dar svarstom. gal ir tą pačią ekovatą vėl reiks užpurkšti.
  4. Su pamatu mums pasisekė. Prieš 50 metų, tarybiniais metais, mūsų tėvai pakėlė namą ir po juo prikrovė daug akmenų kuriuos užpylė cementu. O mes pamatą tik sutvirtinom ir padarėm taisiklinga jo formą, kad gražiau žiūrėtusi. Apie tai truputi užsiminiau šiame įraše.

  AtsakytiPanaikinti