2011-08-28

Sena sodyba: kada rekonstruoti, o kada griauti?

"Rekonstruoti ar nugriovus statyti naują?" - štai toks klausimas prieš pradedant sodybos renovacija buvo kilęs ir man. Iš tiesų, mažai suprantančiam apie statybinius reikalus yra sunku priimti tinkamą sprendimą. Aš kaip statybos diletantas aiškiai supratau vieną: jeigu nulupę vidaus ir išorės apdailą rasim tvirtus rąstus - pastatą remontuosim, jeigu rąstai bus smarkiai sudūlėję - griausim arba atgal apkalę kartonu spjausim ir nieko nedarydami lauksim kol namas pats sušniuks ir išleis paskutinį kvapą. Šito labiausiai nesinorėjo...Nuo vidinės sienos nulupto kartono kitoje pusėje atsitiktinai aptikome užrašą liudijantį kelintais metais ir kas pastato vidų iškalė kartonu: "1965.11.28 Lipdė: Juozas, Vincas, Alfonas, Karolina (moma), Feliksas (tota)" . Vincas - mano tėtis, Juozas su Alfonu mano dėdės - tėčio broliai, Karolina su Feliksu mano seneliai - tėčio tėvai. Skliausteliuose parašyta kaip žodžius "mama" ir "tėvas" tardavo dzūkai - "moma", "tota"

Nulupę apdailą ir atidengę rąstus radome vietomis labai gerai išsilaikiusius sienojus. Gaila, bet tokių vietų pastate radom mažiau nei tikėjomės. Kai kur rąstai atrodė pakenčiamai, o kai kur skausmingai pažeisti drėgmės ir smulkių gyvūnėlių - kinivarpų. Atvirai prisipažinsiu buvome lengvai šokiruoti ir pasimetę - ką toliau daryti? Kilo eilė klausimų: ką daryti su pažeistais rąstais? Ar jie tinkami naudojimui? Kaip juos taisyti? Ar aplamai verta tokius rąstus rekonstruoti?

Atsakyti į klausimus į pagalbą pasikviečiau rąstinių namų statybos specialistą, jau dvidešimt metų rąstinius namus statančios bendrovės direktorių, Medinių namų gamintojų asociacijos įkūrėją ir narį Valdą Stundžią. Valdas mielai sutiko apžiūrėti rekonstruojamą sodybą ir patarti ką toliau daryti. Jo patarimus įvairiais problematiškų vietų klausimais paskelbsiu vėliau kituose įrašuose, o dabar siūlau paklausyti apie ką šis specialistas siūlo pagalvoti prieš pradedant sodybos rekonstrukcijos darbus:
Pabendravęs su Valdu dar aiškiau supratau ir dar giliau įsisąmoninau vieną dalyką - jeigu jau nusprendėm remontuoti savo senelių šimtametę sodybą, tai privalom ją sutvarkyti taip, kad liktų kuo daugiau autentikos ir senovinės dvasios, o ar pavyks mums tai padaryti parodys laikas...


Patiko įrašas? Prenumeruok PAVARYK! naujienas
Dalinkitės:  

2 komentarai :

  1. Anonimiškassausio 13, 2014

    Puikiai nuleidžianti padebesiai skraidantį entuziastą, tokiu laikau save, pradžia :-)

    AtsakytiPanaikinti
  2. Anonimiškassausio 14, 2014

    Video rolikas - pilstymas iš tuščio į kiaurą. Jokių patarimų neišgirdau.

    AtsakytiPanaikinti