2015-04-20

,

Dekoratyvinis akmuo buto interjere - klijuojam!

Dekoratyvinis akmuo
Dekoratyvinis akmuo "Koronata" ir apdailos darbus atliekantis šio tinklaraščio autoriaus brolis Audrius.

Tęsiu buto remonto temą ir šiame įraše pasidalinsiu su Jumis savo patirtimi klijuojant dekoratyvinį akmenį. Pirmiausia, kodėl būtent dekoratyvinis akmuo ir kodėl būtent tose buto vietose, kaip pažymėta plane, o ne kitose, nusprendžiau klijuoti akmenį:

Buto planas
Buto planas. Nr.1 - sienų kampai prie įėjimo durų; Nr.2 - sienų kampai prie įėjimo į virtuvę; Paryškintos vietos - sienų dalys ant kurių priklijuotas dekoratyvinis akmuo.

Iš patirties žinau, kad eksploatuojant butą labiausiai kenčia sienų kampai esantys prie įėjimo durų ir prie įėjimo į virtuvę. Tose vietose didžiausias judėjimas ir neišvengiama trintis. Štai pavyzdžiai iš kito mano buto, kuriame prieš 10 metų dariau kapitalinį remontą ir kaip dabar jis atrodo (beje šį butą greitai žadu taip pat remontuoti - griauti sienas, plėsti erdves ir t.t..., tad vėl turėsiu kuo pasidalinti :).

Nusitrynę kampai
Nusitrynę sienų kampai prie įėjimo durų.
Pažeistos sienos
Pažeistos sienų dalys prie įėjimo į virtuvę.

Šis "grožis", kaip suprantat, per vieną dieną neatsirado. Neįmanoma, gyvenant siaurame bute (o ir erdviame name) ilgesnį laiką išsaugoti dažytų sienų kampų, ypatingai ten kur intensyvus judėjimas. Galų gale gyveni juk ne tam, kad saugotum kampus ir kas kartą pro juos eidamas vis apie juos galvotum.

Bežiūrėdamas į nuogas, apdailai paruoštas remontuojamo buto prieškambario sienas svarsčiau:

Remontuojamos prieškambario sienos
Nuo prieškambario sienų buvo nudaužytas visas senas nepatikimas tinkas ir plikos sienos uždavė klausimą: kokią apdailą naudoti?

Koks variantas galėtų ir apsaugoti, ir gražiai atrodyti? Keraminės plytelės? Ne, čia gi ne virtuvė ar vonia. Medinės dailylentės? Ne, ne, ne - tai pirtis, o ir mediniai kampai nėra jau tokie patvarūs. Net buvo šovusi mintis dažyti, o kampus gražiu metalu užtaisyti, bet greitai nupurčiau tokią idėją - absurdas! Dekoratyvinis tinkas? Irgi ne! Nelaikys jis ilgai kampuose. Kas dar? Natūralus akmuo? Marmuras! O je! Būtų neblogai, tik va bėda, neužteks po to pinigų, kad ir vienai paauksuotai rozetei įsigyti, nes vien marmuras be "pribambasų" yra negerai.

Sprendimą radau internete - dekoratyvinis akmuo! Kaina įkandama, tvirtas, didelė spalvų, raštų ir formų įvairovė, struktūra panaši į natūralaus akmens, lengvai klijuojamas ir kas labai svarbu (juk sau darai) - gražiai atrodo.

Tinka, imu ir pasirinkau UAB "Stonesta" akmenį. Kodėl jų? Taip jau gavosi, kad ši bendrovė buvo pirma kurią internete aptikau ir ja patikėjau. Paskambinęs sakysiu: "buteliui ieškau akmenuko, padėkite" :).  Buvau lengvai pasimetęs - gaminių daug ir visi gražūs, įdomūs - ką pasirinkti? Praktikos neturiu. Pirmą kartą ne tai, kad klijuosiu, bet aplamai į rankas imsiu dekoratyvinį akmenį. Labai šiltai ir maloniai su manimi bendravo. Siunčiau jiems ir savo prieškambario nuotrauką, papasakojau kokia bus grindų danga, kokia kambario sienų spalva, visus savus pageidavimus susakiau ir visą iniciatyvą perleidau. Padėjo.

Parinko man tokį akmenį ir atspalvį, kuris dabar džiugina ne tik mane, bet ir bet kurį pirmą kartą į butą užėjusį žmogų. Pavyzdžiui kaimynė, pagyvenusi, inteligentiška, maloni moteris užėjusi pasmalsauti (įdomu juk, žmogui, kas ten už jo sienų vyksta) ir pamačiusi sienas, net aiktelėjo: "O Dieve, kaip gražu, kaip dieviška!". Senasis buto savininkas ale "mafukas", kuriam anksčiau jis priklausė, taip pat neiškentė ir pasiprašė užeiti pažiūrėti, kas iš jo :) buto darosi, sureagavo pagal savo stilių: "O, geras! Kas čia? Čia, tai geras! Čia tai, nu pyz...c, kaip gerai atrodo!"

Dekoratyvinis akmuo buto interjere

Dekoratyvinis akmuo ant sienos
Anarchiška ir įvairiaspalvė akmens struktūra techniškai maskuoja nešvarumus ir dulkes. Ši sienos dalis po remonto dar nevalyta ir kaip matote ant jos praktiškai nesimato nereikalingų dėmių ar dulkių.

Grožis, grožiu - malonu, jauku, šilta -  bet svarbiausia problematiški kampai dabar saugūs ilgam laikui. Nieko nebijo šis akmuo, na bent jau to, kas gali nutikti natūraliai gyvenant bute: įbrėžimų, stuktelėjimų, nusitrynimų, papeckiojimų ir t.t.

Net ir dulkės jam nebaisios. Na, dulkės aišku kaupsis, bet jų praktiškai nesimatys (geras variantas mėgstantiems, kartais, sutrumpinti namų tvarkos darbus :). Įsitikinau tuo, kai remonto pabaigoje nuo purvinų, purvinų, statybinėm dulkėm apsinešusių grindų pakėliau akis į sienas ir... ups! Čia tai bent - nesimato, kad jos dulkinos ar purvinos! Pasirodo anarchiška ir įvairiaspalvė (atspalvio prasme) akmens struktūra geba techniškai užmaskuoti ne tik dėmes (kai kuriose vietose klijų likučiai buvo sunkiai randami ar įžiūrimi), bet ir gausiai po butą pasklidusias statybines dulkes.

Dekoratyvinis akmuo valosi lengvai. Mes, pavyzdžiui, dulkes lengvai pašalinom dulkių siurbliu su minkštu šepetėliu ant antgalio. Dėmes valėm su drėgnu skudurėliu, kempyne, šluošte ar švelniu šepečiu. Gink Dieve, valydami nenaudokite metalinių ar šiurkščių, kietų šepečių ir įvairių rūgščių tirpalų.  Akmuo, kaip ne kaip, nėra natūralus, o pagamintas ir impregnuotas dažais, kurie po intensyvaus ir stipraus (!) trynimo pradės blizgėti ar net visai nusitrins. Tiesa pastarasis variantas įmanomas, tik visiško neatsargumo dėka, netrinant, o stipriai gramdant, brūžinant akmenį su kokiu kietu daiktu, bet tokiu principu net ir granito luite skylę įmanoma išskaptuoti.

Dekoratyvinio akmens valymas
Valant akmenį negalima naudoti metalinių ar šiurkščių, kietų šepečių ir įvairių rūgščių tirpalų. Akmuo valomas švariu vandeniu arba vandens ir muilo tirpalu naudojant švelnų šepetį, šluotą, kempinę, skudurėlį ar šluostę.

Tiems, kas jau įsigijo dekoratyvinį akmenį ar dar tik planuoja juo gražinti savo namų sienas ar jų dalis, manau, bus įdomu sužinoti, kaip mes jį klijavom. Pradėsiu nuo pradžių:
 
Akmens kelionė į namus ir pirma pažintis

Dekoratyvinio akmens kelionė į namus

1. Vežam. Akmenį (15 m²) iš gamyklos (Nemenčinė, Vilniaus r.) pasiėmiau su savo transportu. 16 dėžių plytelių + 2 dėžės kampinių elementų. Bendras svoris apie 400 kg. Vežti reikėjo atsargiai, neskubant, nes plytelės dėžutėse maskatavosi ir trankėsi viena į kitą, ypatingai jei užvažiuodavau ant duobės. Ne stiklas, bet atsargumas nepamaišė, parvežiau visas sveikas.

2. Nešam. Tapu, tapu į 3 aukštą, į butą. Viena dėžė sveria apie 25 kg. Fizinis darbas - sveikata. Sunešiojom dviese. Kojos, rankos truputį pasipumpavo ir prakaitas išmušo :) Nors dėžių šonuose yra specialios skylės nešiojimui, bet už jų imti buvo nesaugu. Patogiausia buvo imti už dėžutės apačios. Sukrovėm kambary vieną ant kitos - lai adaptuojasi :).

3. Žiūrim ką turim. Dėžėse skirtingų dydžių plytelės sukrautos tvarkingai: vertikaliai dviem aukštais. Tarp plytelių įdėtos pūsto polietileno juostelės, tarp aukštų - gofrokartono perdanga. Vienoje dėžutėje 0,87 m2.

4. Jamam į rankas. Plytelė turi svorį, bet yra daug lengvesnė už natūralų akmenį tokių pačių išmatavimų  (žinau, nes namuose turiu marmurinę plokštę panašaus dydžio). Priekinis paviršius šiurkštus, "smėlėtas", kaip tikros uolienos. Galinėje pusėje keramzito viršūnėlės padrikai įkalintos balto cemento masėje.

5. Dėliojam, skaičiuojam. Iškraustę kelias dėžes išsiaiškinom, kad turim 3 dydžių plyteles:
 • ilgos (470 х 94 mm)
 • vidutinės (280х94)
 • trumpos (180х94)
Sudėlioję plyteles į krūveles pagal dydį ir raštą supratom, kad turim 11 skirtingų rūšių plytelių. Plytelių storis nevienodas. Net ir tos pačios plytelės storis skirtingose vietose smarkai svyruoja. Pavyzdžiui vienos ilgos plytelės galiniai kraštai siekia vos 4-5 mm, o per vidurį jau apie 15-17 mm. Bet toks storio svyravimas, kaip vėliau klijuojant supratom, specialiai yra padarytas, kad kuo natūraliau, iškiliau, grublėčiau atrodytų galutinis variantas.


Pasiruošimas klijavimui

Pasiruošimas akmens klijavimui

1. Sienos. Matėte (nuotrauka viršuje) kokios buvo mūsų sienos. Pradžioje akmenį svarstėm klijuoti tiesiai ant plytų, bet persigalvojom, nes daug klijų išeitų, vargas būtų lyginant - labai jau kreivos jos buvo. Nusprendėm sienas užklijuoti (ir tuo pačiu išlyginti) gipso kartono plokštėmis ir akmenį klijuoti ant plokščių. Sprendimas buvo geras, nes darbas klijuojant ant lygaus paviršiaus buvo lengvas ir greitas - kaip per sviestą :). Plokštes prieš akmens klijavimą nugruntavom giluminiu gruntu, kad surištų susikaupusias dulkes. Jokių tinklelių ir papildomo glaistymo, kaip ir rekomenduoja akmens gamintojas, nenaudojom, nes mūsų sienos neaukštos.
2. Durys, apvadai. Durų stakta prieš klijavimą turi būti įstatyta ir prikalti durų apvadai, nes prie jų glausis akmens plytelės. Apvadai pastorinti.
3. Grindys. Turi būti sutvarkytos. Mūsų atveju buvo paklota laminuota danga. Tai svarbu, nes plyteles klijuoti reikia pradėti nuo apačios, pirmą eilę guldant tiesiai ant grindų.
4. Grindų apsauga. Jei grindų negaila šio žingsnio galite nedaryti. Kitu atveju rekomenduoju pasikloti, kad ir popierių. Mes naudojom paprastą, rudą, ruloninį pakavimo popierių. Popieriaus kraštus prie grindų priklijavom su popierine lipnia dažymo juostele.
5. Plytelių išdėliojimas. Prieš pradėdami klijavimo darbus ant grindų išdėliojome plyteles. Dėjome taip, lyg klijuotume ant sienos. Plyteles maišėme, kadangi pastebėjome, kad skirtingose dėžėse sudėtas skirtingų atspalvių akmuo, tai normalu nes plytelės rankų darbo. Maišymas iš skirtingų dėžių reikalingas, norint galutiniame variante išvengti į akis krentančių lopų ar "salelių" su vienodo atspalvio fragmentais. Plyteles buvom išsidėlioję tik pradžioj, kad suprastume kaip jos viena prie kitos "limpa", kaip visumoj atrodo, kaip daug maž reikėtų jas klijuoti.  Vėliau klijavom tiesiai iš dėžių, žiūrėdami į jau priklijuotas plyteles intuityviai sprendėme kokio rašto ar atspalvio akmuo toliau bus reikalingas.
6. Įrankiai ir priemonės (sąrašas įrašo pabaigoje). Pasiruošėm reikiamus įrankius ir užsimaišėm klijus.


Dekoratyvinio akmens klijavimas


Akmenį klijuoti pradėjom nuo kampo apačios.  Apatinę eilę guldėm tiesiai ant grindų. Laminuotas grindis, palei sienas, įrėmėme mediniu ramsčiu, kad nusileistų grindys iki gulsčiuku nustatyto reikiamo (teisingo) lygio ir tik tada ant grindų užklijavom pirmą eilę. Vėliau, suklijuotos plytelės, bus ramstis prilaikantis teisingą grindų lygį :)Plytelės nėra taisyklingų formų, tad klijuojant reikia nepamiršti patikrinti gulsčiuku. Kartais padėdavo tiesiog vienos plytelės pakeitimas kita ir lygiai sutapdavo. Pats akmens klijavimas toks pat kaip ir paprastų keramikinių plytelių - ant plytelės užtepame klijų, glaudžiame prie sienos ir lėtai sukinėdami, judindami (vibruodami) spaudžiame prie sienos. Reikia stengtis nepadauginti klijų, kad jie, prispaudus plytelę prie sienos, neprasiveržtų tarp siūlių, o jei jau taip nutinka, tai klijai turi veržtis lauk tik pro viršų, kur dar nėra užklijuota kita plytelė. Akmenį ėmėm iš skirtingų dėžių ir maišydavom raštus bei atspalvius.

Pas gamintoją buvom įsigiję kampinių elementų, bet mažose erdvėse gražiau, elegantiškiau atrodo pačių suformuoti (apipjauti) kampai. Gamykliniai labiau tinka didesnėms erdvėms ir plotams, o mūsų mažam butui jie pasirodė per masyvūs. Kadangi mūsų dekoratyvinis akmuo "Koronata" lengvai pjaustėsi kampus gaminomės patys:

Kampiniai akmens elementai
Kampinius elementus gaminome iš dviejų tos pačios plytelės dalių. Plyteles pjovėm per pusę, o kraštus 45 laipsnių kampu.

Ne visi kampiniai elementai gavosi gražūs, pasitaikydavo ir išsižiojusių, bet ne bėda, vėliau užglaistėm ir kampai gavosi kaip nulieti:

Dekoratyvinis akmuo kampuose

Glaistėm ne tik vertikalias kampų siūles, bet kai kur sienose ir horizontalias. Šiaip, su glaistymu nemažai darbo, bet jei laikas negena, užglaisčius visas siūles rezultatas pritrenkiantis - siena atrodo vientisa lyg būtų išpjauta iš kokio vieno luito. Tiesa, pirštais glaistyt daug patogiau ir greičiau, tik nesaugu, nes greitai nusitrina nuo pagalvėlių oda :(

Pažeisti pirštai

Ypatingai kruopščiai pjaustėme vidinius kampus - plytelės kraštą apipjaudavome pagal kitos plytelės iškilimus. Tokiu būdu suklijuotos plytelės sudarė gražų kampą, kurio net nereikėjo glaistyti:

Vidiniai kampai

Jau minėjau, kad mūsų turimas dekoratyvinis akmuo lengvai pjaustėsi, tad buvo nesudėtinga išpjauti skyles elektros prietaisams: rozetėms, jungikliams, el. skydeliui:

Elektros instaliacija

Dekoratyvinį akmenį įdomu klijuoti, tai kaip žaidimas. Priklijuoji vieną plytą ir galvoji, ieškai, derini kokią klijuoti šalia ar virš, kad gautųsi norimas raštas, kad tamsesni lopai pasiskirstytų tolygiai, kad nesikartotų tas pats raštas ar per tankiai tas pats atspalvis ir t.t. Klijuojant svarbu stebėti, kad nesutaptų vertikalios plytelių siūlės, nes negražiai atrodo ir rėžia akį.

Kai kurių plytelių kraštai yra grublėti ant jų likęs sustingęs gamybos metu per liejimo formos kraštus išsiliejęs mišinys, bet jis lengvai su grubaus švitrinio popieriaus pagalba arba tiesiog patrynus (pabrūžinus) plytelę į plytelę pasišalina. Plytelių apačia, taip pat nėra idealiai lygi, tad prieš klijuojant ją reikia nugludinti, vėlgi trinant plytelės apačią į apačią:

Dekoratyvinio akmens trynimas

Prieš klijuodami akmenį aplink vidines duris pasigaminome storesnius durų apvadus. Pradžioje prisukom papildomus medinius dažytus Pinotexu, o ant jų su montažiniais klijais ir plonais vinukais be galvučių pritvirtinom originalius:

Durų apvadai

Storesni apvadai buvo reikalingi tam, kad dekoratyvinis akmuo gražiai, viename lygyje prie jų prisiglaustų, na, tiesiog susilietų su durimis:

Dekoratyvinis akmuo aplink duris

Virš įėjimo durų dekoratyvinį akmenį klijavome "žemyn galva". Naudojome "Moment FIX Power" klijus. Šie klijai pasižymi staigiu sukibimu, tad prieš tepant juos ant akmens turėjome būti gerai įsitikinę, kad parinkome ar išpjovėme tinkamą plytelę:

Dekoratyvinis akmuo virš iėjimo durų

Išorinis kampas kurio vienoje pusėje akmuo, o kitoje dažyta siena, reikalavo kruopštumo. Originalūs (neapipjauti!) plytelių kraštai vienoje tiesėje, vertikaliai ir horizontaliai, turėjo lygiuotis su dažomos sienos briauna ir plokštuma. Tarp sienos ir plytelių per kryželio storį ir apie 1 cm į gylį palikome sausą tarpą (be klijų). Tarpą ir plytelių kraštus užglaistėme. Naudojome glaistą su marmuro užpildu. Dažydami plytelių kraštus užklijavome popierine lipnia juosta. Dažams išdžiūvus, juostelę atsargiai nuplėšėme ir su aštriu peiliuku nuo plytelių kraštų nuskutome dažų likučius:

Dekoratyvinis akmuo ir dažyta siena

Na, ir dar viena vieta į kurią norėčiau atkreipti dėmesį, tai paskutinė plytelių eilė, esanti aukščiausioje sienos vietoje prie lubų. Kadangi lubos buvo jau dažytos, tad turėjome darbuotis ypatingai atsargiai. Šioje vietoje nepamainomi buvo degtukai :). Atpjautą reikiamo dydžio plytelę degtukų-klynukų pagalbą įremdavom į lubas, o kad siūlė, į kurią kišom degtukus, iš apačios nekristų į akis, priešpaskutinę plytelių eilę, tiksliau tik viršutinę jos dalį, klijų pagalbą padarėm platesnę - labiau atšokusią nuo sienos:

Dekoratyvinis akmuo palei lubas


Įrankiai ir priemonės

Pateikiu pilną sąrašą priemonių, kurias naudojome viso proceso metu, bet tai nereiškia, kad štai, prieš klijavimą, jas visas reikia ir turėti. Kai ką naudojom pradžioj, kai ką, kaip pavyzdžiui glaistą, tik pabaigoje, tad tik informuoju ko gali prireikti ir, kad reikalui esant turėtumėte tai po ranka:

Plytelių klijavimo įrankiai

 1. Popierius - mes naudojom paprastą, rudą, ruloninį pakavimo popierių. Popierius reikalingas grindų apsaugai.
 2. Popierinė lipni dažymo juosta - su juosta prie grindų klijavome popierių.  
 3. Plytelių klijai -  naudojom "Atlas" (maišuose po 20 kg). Paprasti, vieni iš pigiausių keraminėms plytelėms klijuoti. Rezultatu patenkinti.
 4. Montažiniai klijai -  naudojom "Moment FIX Power". Su jais klijavome plyteles "žemyn galva" virš įėjimo durų.
 5. Glaistas siūlėms - naudojom "CE33 Super Ceresit"  0-8 mm, karamelės spalvos. Glaistėme siūles kampuose ir vieną kitą didesnę siūlę sienose.
 6. Plastikinis kibiras klijams - svarbu, kad kibiro dugnas būtų lygus be įdubimų ar iškilimų, kad geriau išsimaišytų ant dugno esantys klijai. Mes naudojom seną dažų kibirą. 
 7. Plastikinis indas glaistui - neaukštų kraštų su lygiu, kaip ir kibiro klijams, dugnu. Mes pasigaminome patys - apipjovėme seną likusį nuo glaisto kibirėlį.
 8. Metalinės mentelės -su jomis ant plytelių tepėm klijus. Naudojom 2 dydžių - vidutinę ir mažą.
 9. Elektrinis gręžtuvas su metaliniu maišymo antgaliu - maišėm klijus.
 10. Kampinis šlifuoklis su deimantiniu disku - pjovėm akmenį.
 11. Juostinis šlifuoklis - su juo šlifavome plytelių briaunas, šalinom nereikalingus gumbelius.
 12. Trikampė dildė - naudojom apipjautų, kampams skirtų plytelių dildinimui, žiūrėjom, kad kuo gražiau per siūlę susiglaustų kampiniai elementai.
 13. Lazerinis nivelyras (gulsčiukas) - naudojom kampų vertikalės ir viso perimetro horizontalės lygio tikrinimui.
 14. Paprastas nedidelis gulsčiukas - tikrinom tik užklijuotų pavienių plytelių horizontalės lygį.
 15. Kampainis, ruletė (metras), pieštukas - matavom ir žymėjom plytelių pjovimo linijas.
 16. Degtukai ir plastikiniai distanciniai kryžiukai (1,5 mm) - degtukais ir kryžiukais reguliavom plytelių padėtį: aukščiau-žemiau.
 17. Mažos kempinėlės - drėgnomis ir sausomis kempinėlėmis valėme klijais išteptą plytelių paviršių.
 18. Didelė kempinė - drėgnas kempines naudojome glaisto plovimui. 
 19. Guminė glaistyklė - kampuose ir kai kur sienose glaistėme siūles. 
 20. Mediniai tašai - su jais, kraštuose palei sienas, spaudėme ir fiksavome laminuotas grindis.
 21. Šepetys - šepečio pagalba šalinom išdžiūvusio glaisto ir klijų likučius.
 22. Dulkių siurblys - baigę darbą visą akmens paviršių išsiurbėme dulkių siurbliu, kurio antgalyje buvo švelnus šepetėlis.
 23. Švelni šluostė - po dulkių siurblio akmenį dar valėme su drėgna švelnia šluoste.
Ačiū už dėmesį ir gero klijavimo!  
Buto remontas per 80 dienų


Patiko įrašas? Prenumeruokite PAVARYK! naujienas
Dalinkitės:  

9 komentarai :

 1. Atsakymai
  1. Kainos nežinau, nes pats sau klijavau. Kainų klauskite pas plytelių gamintojus ar pas kokius plytelių klijavimo meistrus.

   Panaikinti
 2. Super rezultatas! Labai gražu! :) Pas mus meistras sudėjo plyteles tai aiškina, kad neįmanoma panaikinti horizontalių tarpų. Gerai, kad jūsų gražų darbo rezultatą pamačiau ir darbai dar nebaigti, paaiškinsiu meistrui ką reiškia glaistymas :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Vaida, ačiū už gražius žodžius ir parodykit meistrui šį įrašą :)

   Panaikinti
 3. Sveiki ! Ar reikia toki dekoratyvini akmeni inpregnuoti ? Aciu :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Rima, nuplauti akmenį vandenuku po klijavimo, taip reikia, nes išsitepa, bet impregnuoti nereikia. Na nebent Jūs žadate šį akmenį klijuoti lauke (pvz. ant namo fasado, tvoros ir pan.), tada gal būt ir vertėtų padengti kokiu impregnantu saugančiu akmens paviršių nuo drėgmės ar UV spindulių, bet viduje juk tokių grėsmių nėra, tad ir nereikia.

   Panaikinti
 4. Gražus jūsų sienų dekoras. Puiku, kad savo jėgomis padarėte tokias nuostabias namų sienas. :) Pavydėtina.

  AtsakytiPanaikinti
 5. labas, o jūs neužsiimant šiais darbais pas klientus?

  AtsakytiPanaikinti